Kamera szybka to urządzenie zdolne do rejestrowania szybko poruszających się obiektów jako serii ujęć o bardzo krótkiej ekspozycji. Po nagraniu obrazy zapisane na nośniku można odtwarzać w zwolnionym tempie, aby przestudiować zarejestrowany proces lub zjawisko. Zwyczajny film wideo jest odtwarzany z prędkością 25 fps (PAL) lub 29,97 fps (NTSC). Współczesne elektroniczne kamery szybkie z matrycami CMOS potrafią rejestrować obraz z prędkością nawet 1 000 000 fps, co daje nam czas ekspozycji rzędu 1 μs. Ujawnia to główną zależność filmowania slow-motion – im więcej klatek na sekundę chcemy zarejestrować, tym więcej światła będziemy potrzebować.

Kamery o wysokiej prędkości są często stosowane w nauce w celu scharakteryzowania wydarzeń, które zdarzają się zbyt szybko, aby można je było zarejestrować tradycyjną kamerą. Pozyskany w ten sposób materiał może posiadać precyzyjne znaczniki czasu i zostać zsynchronizowany z innymi źródłami danych naukowych w celu dokładniejszej analizy. Nowoczesne elektroniczne kamery szybkie wyeliminowały ewidentny problem ich analogowych poprzedników, czyli zapis zbędnych, pustych klatek.
Dzięki zapisowi nagrania na dostępnej pamięci w pętli przy użyciu spustu można dokładnie wskazać moment wystąpienia interesującego nas zjawiska i zdecydować, ile klatek chcemy zapisać przed i po nim.

W przemyśle kamery szybkie pomagają optymalizować produkcję i kontrolować pracę układów automatyki. Diagnostyka niektórych procesów produkcyjnych bez użycia kamery szybkiej byłaby praktycznie niemożliwa, gdyż ludzkie oko nie jest w stanie wychwycić drobnych nieprawidłowości w pracy szybko poruszającego się mechanizmu. Badając przy użyciu kamery szybkiej proces spawania można lepiej dostosować parametry spoiny tak aby spawanie było bardziej efektywne i wydajne. Kolejnym obszarem zastosowania kamer szybkich są testy zderzeniowe pojazdów, gdzie odpowiednio wydłużając moment zderzenia można dokładnie przeanalizować jego przebieg i wyciągnąć z tego wnioski pomagające zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów.

Istnieje wiele różnych zdarzeń, które wymagają analizy przy użyciu kamery szybkiej. Każde z nich charakteryzuje się różnymi właściwościami fizycznymi mającymi wpływ na to jakie parametry powinna mieć kamera użyta do rejestracji danego zjawiska. Beatronic Polska reprezentuje czołowych europejskich producentów kamer szybkich, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaproponować rozwiązania skrojone do Państwa potrzeb.